Koronavirus

Koronaviry jsou viry, přenášející se mezi zvířaty. Vyloučený není jejich přenos ze zvířete na člověka a následně z člověka na člověka. Způsobují onemocnění s různou závažností. Většinou se jedná o nezávažná průjmová nebo respirační onemocnění s postižením horních cest dýchacích.

220px-2019-nCoV-CDC-23312_without_background

Velikost koronaviru je cca 120 nm a proto je chirurgická rouška nezachytí. Účinné jsou pouze respirátor, resp. masky s třídou ochrany FFP3 a ochrannými brýlemi. Rouška však prokazatelně snižuje riziko infekce tím, že kapičky (které vydechujeme) obsahující koronavirus zachytí.

Z minulosti známe epidemie způsobené koronavirusy   -   SARS a MERS.

SARS

 • Celosvětově nakažených: cca 8000.
 • Úmrtnost: 10%.

MERS

 • Celosvětově nakažených: cca 1300.
 • Úmrtnost: 37%.

Nový typ koronaviru, který způsobuje horečky a dýchací potíže může být smrtelný. Označuje se SARS-CoV-2, nebo Wuchan koronavirus (dle místa epicentra). Nemoc, kterou způsobuje se nazývá COVID-19.

 • Aktuální statistika COVID-19 (k 6.3.2020):

Celosvětově nakažených: cca 102 000. Úmrtnost: 2-3%. Online update o počtu nakažených a průběhu epidemie najdete na tomto odkazu: https://gisanddata.maps.arcgis.com/apps/opsdashboard/index.html#/bda7594740fd40299423467b48e9ecf6

Z údajů, které jsou zatím k dispozici vyplývá, že virus není takový smrtelný, jako předešlé epidemie, šíří se však jednodušeji. Panika rozhodně není na místě. K rychlému přenosu přispívá fakt, že člověk je infekční již v inkubační době (tedy v době kdy nevykazuje žádné příznaky) ta může trvat 2 až 14 dní.

Aktuální úmrtnost COVID-19 podle věku

80+ let

14.8%

70-79 let

8.0%

60-69 let

3.6%

50-59 let

1.3%

40-49 let

0.4%

30-39 let

0.2%

20-29 let

0.2%

10-19 let

0.2%

0-9 let

Nezaznamenaná úmrtnost

Příznaky  COVID-19:

 • horečka
 • kašel
 • těžkosti s dýcháním
 • únava
 • bolest svalů
 • bolest hlavy

K přenosu dochází zejména kapičkami při kýchání, řeči, kašlání, ale i přímým kontaktem. Diagnostika je laboratorní. Účinná terapie zatím neexistuje. Léčba je symptomatická (podpůrná).

V našich zeměpisných šířkách bude situaci komplikovat nastávající chřipková sezóna. Chřipka má totiž velmi podobné klinické příznaky jako infekce způsobená koronavirem. Ne každá horečka a kašel bude proto automaticky znamenat nemoc z Wuchanu. V souvislosti s novým koronavirem bylo dosud ze Slovenska zaslaných na laboratorní diagnostiku vzorky od 195 osob, které měly cestovatelskou anamnézu a klinické symptomy. Do 5.3. byly všechny vzorky negativní.

Dne 6.3. 2020 zaznamenalo Slovensko první případ člověka infikovaného koronavirem. V souvislosti s prvním potvrzeným případem výskytu onemocnění COVID-19 na našem území, přijal Ústřední krizový štáb tato opatření:

- Itálie: Od pondělí (09.03.2020) platí zákaz na všechny přílety a odlety

- Zákaz návštěv ve všech nemocnicích v ČR

- Zákaz všech školních exkurzí mimo území ČR

- Zákaz návštěv ve všech věznicích v ČR

- Zákaz návštěv v domovech sociálních služeb

- Vydá se zákaz návštěv v dětských domovech

- Veřejnost by měla zvážit účast na hromadných akcích - sportovních, kulturních akcích, diskotékách apod.

- V platnosti zůstává měření teploty cestujícím na letištích v Bratislavě, v Olomouci a v Popradu

- KBS bude požádána o zvážení omezit pořádání bohoslužeb, pro veřejnost platí doporučení zvážit návštěvu bohoslužeb

- obyvatelům žijícím na území ČR a rovněž Slovákům v zahraničí bude zaslána SMS zpráva s doporučeními pro snížení rizika šíření nového koronaviru

K dispozici je vodítko Hlavního hygienika SR ke stažení "ZDE".
Druhá Aktualizace pokynů Hlavního hygienika ČR ke stažení "ZDE".

Doporučení pro lidi přicházející z infikovaných oblastí je ke stažení "TU".

Netřeba však podcenit prevenci, která spočívá zejména v dodržování zvýšeného hygienického režimu. Používání dezinfekčního gelu a antibakteriálního mýdla je v tomto ročním období opodstatněné.

Je třeba dodržovat zvýšený hygienický režim, doporučení hygieniků a státních orgánů. Pro úplnost je třeba říci, že koronavirus představuje zvýšené nebezpečí pro starší lidi a lidi s oslabenou imunitou.


Doporučujeme naše SADY NA DEZINFEKCI A OSOBNÍ HYGIENU: 2019-nCoV prevence:

Další informace:

https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/about/symptoms.html

https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019

http://www.uvzsr.sk/

https://en.wikipedia.org/wiki/Novel_coronavirus_(2019-nCoV)

https://www.uvex-safety.sk/sk/vedomosti/normy-asmernice/masky-na-ochranu-dychacich-organov/vysvetlenie-tried-ochrany-ffp/


Banner H2O – kópia

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.