Likvidace a prevence plísní

LIKVIDACE A PREVENCE VZNIKU A MNOŽENÍ PLÍSNÍ

Plíseň v okolí oken

Plíseň na stěně v okolí oken se tvoří z důvodu nedostatečné ventilace. Voda se kolem oken sráží, a to nejen na oknech samotných, ale i na stěnách v jejich okolí (viz plíseň na stěnách). Plíseň na rámech oken se tvoří z důvodu srážení vlhkosti, jejíž příčinou je nedostatečné odvětrávání. Např. po výměně starých oken za plastová dochází ke snížení odvětrávání místnosti a tím se na rámech oken zvyšuje možnost výskytu plísní.

V tomto případě je pomoc jednoduchá – postřikem POLY HOME zlikvidujeme ložiska plísní, které můžeme přibližně po 60 minutách působení mechanicky odstranit (otřít hadrem). Následně povrch opět ošetříme postřikem a necháme působit do zaschnutí. Tím se na povrchu vytvoří ochranná polymerová vrstva, která zabezpečí místa proti dalšímu výskytu na dlouhou dobu.

Plíseň na stěnách

Plíseň se tvoří všude tam, kde dochází ke zvýšenému srážení par nebo na velmi chladných stěnách. Jsou to zejména stěny kolem oken, rohy místností, případně špatně odvětrané stěny za nábytkem. Zdrojem zvýšené vlhkosti může být kromě nedostatečného větrání např. i vaření, koupání, sušení prádla v bytě apod. V místech, kde došlo k vytvoření viditelného prorůstání plísně na vnější malbu, je třeba okamžitě zasáhnout ještě před kontaminací dalších povrchů v místnosti. Zasažená místa ošetříme postřikem přípravkem POLY HOME a necháme dostatečně dlouhou dobu působit (nejlépe až do následujícího dne). Postřik druhý den opakujeme a ještě za mokra plíseň mechanicky odstraníme (mokrým hadrem, kartáčem apod.). Takto ošetřené místo opět necháme vyschnout. Do jakékoliv vodou ředitelné barvy přidáme koncentrovaný prostředek POLY PROFI forte (100 – 150 ml POLY PROFI forte na 1 kg barvy) a postižené místo přetřeme. Po zaschnutí se na stěně vytvoří ochranná polymerová vrstva, která zabezpečí dlouhodobou ochranu. Ve většině případů a při odstranění příčin vlhkosti se už plíseň na tomto místě znovu neobjeví. Pokud příčinu vlhkosti nelze odstranit, bude tato plocha zajištěna po dobu nejméně 6 měsíců.

POLY PROFI forte jako protiplísňová příměs do omítek a barev

Při větším zasažení stěny, resp. omítky je nutné po ošetření postřikem mechanicky odstranit nejen malbu, ale i část omítky. Do běžných omítkových směsí doporučujeme přimíchat koncentrovaný prostředek POLY PROFI forte (150 – 200 ml POLY PROFI forte na 10L vody v omítkové směsi) a následně do barvy podle pokynů výše.

Plíseň v koupelně

Likvidace plísní v okolí van, umyvadel, sprchových koutů, toalet, ve spárách obkladů a dlažby. Plíseň v koupelně a na toaletách se většinou projevuje ve formě zelených, hnědých až černých míst (teček). Postižená místa je nutné nejprve ošetřit postřikem POLY HOME nebo POLY ANTI-CALC a nechat působit dostatečně dlouhou dobu, nejlépe do zaschnutí. Následně doporučujeme viditelné zbytky plísní mechanicky odstranit a místa dostatečně omýt. Preventivně doporučujeme postřik opakovat nejméně 1 × za 7 dní. Pravidelnou aplikací se na povrchu bude obnovovat ochranná polymerová vrstva, která potlačuje růst plísní.

POLY PROFI forte jako příměs do spárovacích hmot

Při stavebních úpravách je možné předejít tvorbě plísní přidáním koncentrátu POLY PROFI forte přímo do spárovací hmoty (150 ml POLY PROFI forte na 1 kg spárovací hmoty)

 

KDE SE VYSKYTUJÍ A CO ZPŮSOBUJÍ

Výskyt plísně v domácnosti je velký problém, který bychom neměli podceňovat. Nejde jen o estetické hledisko, ale je dokázáno, že při dlouhodobém pobytu v místnostech zasažených plísněmi nám hrozí vážné zdravotní problémy.

Plíseň je druh houby, která se tvoří kdekoliv na vlhkých místech – typicky kolem sprchy, pračky, sušičky, v kuchyni okolo myčky či jen v hlíně pokojové rostliny. Běžně se však vyskytují i ​​na tapetách, podlahových krytinách, obkladech či za okenními rámy. Plísním se daří ve všech špatně větratelných domech a je jedno, zda jsou luxusní či obyčejné. Ke svému životu dokonce nepotřebují světlo ani kyslík, pouze vlhkost a daří se jim i v prostředí, kde se teplota pohybuje mezi 18-28 ° C. V takových podmínkách vzniká již během pěti dnů z jednoho sporu další miliarda nových spor. Někdy za plísně mohou i neviditelné poruchy v domě. Například unikající voda z radiátoru či netěsný zvlhčovač vzduchu, které nejsou na první pohled vidět a přesto mohou způsobit pořádnou spoušť, například na skryté stěně či pod kobercem.

Plísně se rozmnožují a rozšiřují sporami, které se vzduchem přenášejí na velké vzdálenosti. Vdechování těchto spor z plísní může být velmi nebezpečné, nejvíce jsou plísněmi ohroženy děti, starší jedinci a lidé ve špatném zdravotním stavu. Kromě toho plísně do ovzduší uvolňují těkavé látky (např. Ketony, aldehydy, estery aj.), Které způsobují bolesti hlavy, dráždí oči, pokožku a poškozují sliznice dýchacích cest.

Plíseň v panelovém bytě

Panelové domy mají na rozdíl od jiných staveb při boji s plísní velkou výhodu. Panel, resp. beton, který je základem zdiva v bytech, není totiž nasákavý. To znamená, že plíseň, která se v místnosti vytvoří, neprostupuje dále až do hloubky panelu. Plíseň tedy zasáhne „pouze“ povrchovou malbu a následně omítku – dále plíseň prostupuje velmi těžko. V panelových bytech se často vyskytují plísně po vytopení bytu sousedy, případně jinou havárií v domě.

Plíseň v novostavbě

Tvorba plísní v novostavbách (byty, rodinné domy) je ve většině případů způsobena nedostatečným vyschnutím zdiva a omítek po dokončení stavebních prací. Noví obyvatelé těchto domů se pak nestačí divit, v jaké míře se v novém obydlí tvoří ložiska plísní. V každém případě je nutné tato místa ošetřovat a pravidelně větrat. V novostavbách je tedy, stejně jako ve starších domech a bytech, vhodná prevence. Prevence opatřeními ve formě postřiků rizikových míst (rohy místností, stěny v okolí oken apod.) Před vlastním nastěhováním nábytku bezpečně zajistí tato místa před napadením plísněmi. Pokud nejsou všechny stavební práce v novostavbě ukončeny, doporučujeme použít POLY PROFI forte jako příměs do stavebních směsí (omítky, barvy, spárovací hmoty). Prevence je totiž vždy levnější než samotná likvidace plísní.

Plíseň ve sklepě

Ve starých nebo vlhkých sklepech, které jsou špatně izolované, vznikají rozsáhlé ložiska plísní, které dále prorůstají do obytných částí domu. I zde je třeba včas zasáhnout. Plíseň se může snadno rozšířit pomocí poletujících spor na věci uskladněné ve sklepě (oblečení, potraviny, knihy atd.) Pokud se jedná o trvale vlhké sklepní prostory bez možnosti řádného odvětrávání nebo izolace, je využívání jakéhokoliv prostředku pouze dočasným řešením. V případě POLY PROFI forte je taková pomoc na cca 6-12 měsíců, následně je vysoká pravděpodobnost, že se plíseň vyskytne znovu a celý postup likvidace se musí opakovat.

 

JAK CHRÁNIT DOMÁCNOST PŘED PLÍSNĚMI

Větrejte. Každý den pravidelně otevřete okna a byt nechte pořádně vyvětrat.

Udržujte přiměřenou vlhkostSnažte se v bytě udržovat ideální vlhkost vzduchu, která se pohybuje v rozmezí 45 až 60 procent.

Preventivní ošetřujte rizikové místaMísta kolem vany, sprchového koutu, kolem oken a topení jsou místa, kde se plísni daří velmi dobře. Pravidelným postřikem POLY HOME zajistíte nejen hygienickou čistotu, ale také prevenci tvorby plísní. Postřik zabere jen pár vteřin a ošetřené místo není nutné (není žádoucí) následně mýt.

Používejte prodyšné nátěry na stěnyNa vnitřní nátěry nepoužívejte latexové nebo olejové barvy. Nejlepší prodyšné jsou klasické vodou ředitelné barvy. Tyto dávají stěnám možnost nasát, ale i vyloučit vlhkost např. při vaření, koupání, pečení a pod.

Přidávejte POLY PROFI forte do barev, omítek a spárovacích hmotPreventivní opatření je vždy levnější než likvidace následků.

Nenechte plísně rozrůstat se. Ošetřete i malé místa napadené plísní. Plíseň se velmi rychle množí a může kontaminovat celou místnost, případně i domácnost během několika dní.

Zbavte se všech ptačích, vosích či dalších hnízd hmyzu. I ty totiž mohou být zdrojem plísní. Všechny hnízda v okolí bytu (takže i z podkroví či půdy) odstraňte.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.