Chlór ve vodě a čisticích prostředcích

Chlór je jedna z nejdráždivějších přírodních látek. Je to důsledkem jeho vysoké reaktivity, díky které vytváří širokou paletu sloučenin, přičemž nejrozšířenější sloučeninou chloru je chlorid sodný NaCl. Tato látka je zcela neškodná a nám důvěrně známá jako obyčejná jídla sůl, kterou používáme při vaření. Chlór se však vyskytuje také v silných kyselinách (např. kyselina chlorovodíková), v rozpouštědlech skupiny PCB (polychlorované bifenyly) a v neposlední řadě také jako tzv. chloraminy.


 Chloraminy jsou deriváty amoniaku, kde je nahrazen libovolný počet atomů vodíku chlorem (vzniká tak NH2Cl, NHCl2 nebo NCl3) a vznikají při kontaktu volného chloru s organickými látkami. S chloraminy se setkáváme především v kohoutkové vodě, bytové i bazénové chemii, přičemž jsou s nimi spojeny některé zdravotní problémy. V krátkodobém působení vyvolávají např. známé pálení očních nebo nosních sliznic po koupání v bazénu.


Dlouhodobé vystavování chloraminu může mít navíc za následek rozvoj alergie na chlor a chlorové sloučeniny.


Alergie či přecitlivělost se může vyznačovat těmito příznaky: dušení, kašel, zúžení průdušek, vyrážky, atp. Všude, kde dochází ke kontaktu s volným chlórem (např. jako dezinfekce v bazénu či čisticích prostředcích), existuje riziko vzniku chloraminů a jejich negativního působení na lidský organismus.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.